Get Adobe Flash player

 


 

Odwiedź i polub Kulturalny Grodków na Facebooku!

 

kgsmall


 Odwiedź i polub Bibliotekę Facebooku!

 

1439384825 social facebook box blue


 

 3.10 IBUK libraMaly 

Dostep do czytelni e-booków ze wszystkich komputerów w naszej bibliotece lub od Ciebie z domu - o szczególy pytaj w czytelni!

BIP

bip logo pomn1 grad

Grodkowscy Ludzie Pióra

 

Mieszka w Grodkowie. Z wykształcenia pedagog pracująca w zawodzie. Od 20 lat prowadzi grupę w Parafii Świętego Michała. Wspólnie z Zygmuntem Chajzerem angażuje się w pomoc charytatywną dla dzieci.

 

b

Bez nazwy-2

 

Poniżej prezentujemy recenzję pierwszej książki Anny Iwaniec - Buczyńskiej.

 

skanABC452

 


        Ze wstępu do Dzieje kościołów i wyznań w Grodkowie: Moje życie związane jest z Grodkowem. Tu urodziłam się i tu jako dziecko biegałam po starych murach, w wyobrażeniu przenosząc się w czasy historyczne.
Niespodziewanie dla samej siebie, odkryłam zainteresowanie przeszłością, ale w owym czasie nikt nie mógł mi odpowiedzieć na dziecięce pytania. Z próby zaspokojenia ciekawości dziecka zrodziła się ta książka.
Pisałam ją samodzielnie, ale wiele osób udzieliło mi swej pomocy(...)
        Wanda Cebulka jest autorką książek Dzieje kościołów i wyznań w Grodkowie, Dzieje ziemi grodkowskiej, Dzieje Żydów na Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem Grodkowa i okolic od XII do XX wieku i Dzieje ewangelików na ziemi grodkowsko - nyskiej.
        8 lipca 2012 roku Wanda Cebulka została uhonorowana odznaczeniem Chroniąc Pamięć. Jest ono nadawane od 1998 roku Polakom zaangażowanym w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów i dialog polsko-żydowski. Więcej na ten temat w materiale filmowym poniżej.

 

Materiał zarejestrowany przez TVP Kraków

 

c1

 

wcedziejez

Grodkowianka od urodzenia, nauczycielka języka angielskiego w grodkowskim L.O., tłumaczka literatury dla dzieci, dla dorosłych i książek popularnonaukowych.


W dorobku jej przekładów znajdziemy:

 

Kate Di Camillo Dzięki tobie, Winn - Dixie

Kate Di Camillo Tygrys się budzi

Adrienne Katz Być matką, pracować i nie zwariować

Harriet Lerner Karuzela macierzyństwa

Toby Fisher Mirkin Mowa stroju

Thomas Wolfe Tylko umarli znają Brooklyn

Barbara Mosallai Bell Perska księżniczka

Mary i John Gribbin Być człowiekiem. Ewolucyjne spojrzenie na ludzkość

Traci Slatton Nieśmiertelny

Richard Davenport - Hines Odurzeni. Historia narkotyków 1500-2000

Clarissa Pinkola Estes Biegnąca z wilkami. Archetyp Dzikiej Kobiety w mitach i legendach

Lewis Perdue Genom śmierci

Frank Tallis Wolni od obsesji

Bato Tomašević Życie i śmierć na Bałkanach

 

Najnowsz pozycje w dorobku tłumaczki:

 

brazelton

skazana-na-sukces-net1

 

 

Zameldowany w Grodkowie od 14 października 1945 roku. Muzyk - autor wielu piosenek i aranżacji muzycznych; założyciel chóru GRODKOVIA.

 

Prowadził również chór chłopięcy, orkiestrę dętą i big band.

 

Jest autorem opracowania hejnału grodkowskiego.

 

Pan Aleksander jest wielkim społecznikiem o wielu zainteresowaniach, również sportowych (brydż, tenis stołowy i ziemny, sternik jachtowy).

 

Jest autorem zbioru „Mój erotykon”.

 

k

 


Mieszkaniec Starego Grodkowa, absolwent wydziału historii Uniwersytetu Opolskiego. Od zawsze interesował się historią, zwłaszcza średniowieczną, a w ostatnim czasie historią kościoła i historią swojej miejscowości. Autor opracowania "Parafia Trójcy Świętej w Starym Grodkowie w latach 1945-2005". Na zdjęciach poniżej okładka książki oraz autor w czasie spotkania z czytelnikami w naszej bibliotece.

 

dl1

Grodkowianka z wyboru, związana od lat z grodkowską oświatą i bibliotekarstwem. W latach szkolnych jej pasją była matematyka, i z nią wiązała swoją przyszłość, los jednak zdecydował inaczej i całe jej zawodowe życie złączył z filologią polską, głównie z gramatyką.
Po latach pracy odezwała się w niej poetycka dusza i powstały szczere wiersze zmuszające do zastanowienia się nad losem człowieka.

cl2 

cl1

 

cl3

 

 


 

Urodziłem się w 1946 roku w Gnojnej, dokąd przyjechali rodzice z Zaczarnia w powiecie tarnowskim, gdzie zostali zakwaterowani w ramach akcji zasiedlenia Ziem Odzyskanych.

 

W czasie wojny rodzice byli silnie związani z działalnością i walką w szeregach Armii Krajowej działającej na tym obszarze kraju a ponadto w swoim domu utrzymywali przez ponad 8 miesięcy liczny oddział partyzancki. Po zakończeniu wojny stali się więc punktem zainteresowania Urzędu Bezpieczeństwa , dlatego też zdecydowali się na zmianę miejsca zamieszkania, do czasu unormowania się sytuacji w kraju.

 

Normalizacja jednak nie nastąpiła i na początki 1950 r. UB zlokalizowała miejsce pobytu ojca i rozpoczęły się przesłuchania i represje oraz nakłanianie do współpracy.

 

Korzystając z chwilowej wolności między aresztowaniami , ojciec ucieka w rodzinne strony, a rodzina, chcąc być w pobliżu, podąża za nim. Ojciec ukrywa się do października 1954 r., po czym umiera. W 1957 roku powracamy „na zachód”, lecz tym razem zamieszkujemy w Sulisławiu. Od 1962 roku nieprzerwanie mieszkam w Grodkowie, gdzie po ukończeniu szkoły podejmuję pracę. Pracowałem m.in. w Zakładzie Gospodarki Komunalnej oraz Spółdzielni Mieszkaniowej – oba zakłady w Grodkowie. Od 2003 roku jestem na emeryturze. Na początku lat 80 zainteresowałem się rzeźbą w drewnie, którą uprawiam z różnym skutkiem o dnia dzisiejszego. Dorobiłem się niemal 40 wystaw i prezentacji.

 

Książkę „Wspomnienia” napisałem w obawie o zaginięcie istotnych momentów w naszej rodzinnej historii. Czas nieubłagalnie zabiera ostatnich świadków tych wydarzeń, a młode pokolenie z różnych względów nie zostało należycie poinformowane o tym, co wydarzyło się kilkadziesiąt lat temu.

 

Stanisław Podolski

 

skan12345171 Custom


Historyk i regionalista wywodzący się z Grodkowa. Jest autorem wielu artykułów o tematyce historycznej i krajoznawczej, które opublikował w czasopismach naukowych i popularnonaukowych.Współautor książek: "Wojenne tajemnice Dolnego Śląska" "Gawędy o piwie","Rycerze - rabusie ze Śląska i Łużyc","Wojna na Równinie Grodkowskiej: Grodków i okolice w 1945 roku","Skarby Śląska".

 

primke5

 

grodkow-primke

 

 

Urodził się w Prudniku w 1955 roku, mieszka w Grodkowie.
Ukończył studia techniczne w Opolu, następnie podyplomowe z matematyki, zarządzania i informatyki. Obecnie pracuje jako nauczyciel matematyki i pełni funkcję dyrektora szkoły w Kopicach.
Jest stałym współpracownikiem Gazety Grodkowskiej od czasu jej powstania.
Był również korespondentem Kuriera Brzeskiego, a obecnie współpracownikiem Panoramy Powiatu Brzeskiego.

skan1097 Custom

 

Grodkowianin z wyboru, długoletni nauczyciel w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Grodkowie.
Był członkiem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Nysie.
Urodził się w 1955 r. w Dzierżoniowie, od roku 1963 związany z Grodkowem. W latach szkoły średniej współpracował z miesięcznikiem "Młody Technik".
Zainspirowany przez polonistę LO, prof. Józefa Żurawskiego, zainteresował się poezją.
Po debiucie poetyckim w 1975 roku w miesięczniku społeczno - kulturalnym "Opole" przez kilka lat należał do Koła Młodych przy opolskim oddziale Związku Literatów Polskich.
Drukował w prasie (m.in. w Gazecie Grodkowskiej) i almanachach poetyckich. W latach 1985 - 1995 nalezał do Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury Województwa Opolskiego z s. w Nysie. W roku 1992 wydał tomik wierszy pt. "Zapis". Pracował zawodowo w Państwowym Ośrodku Maszynowym i Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Grodkowie.

Autorka książek, wydawca, społecznik. Od urodzenia związana z ziemią grodkowską. Aktywnie uczestniczy w życiu społecznym. Jest współtwórczynią pierwszej w gminie Grodków stowarzyszeniowej szkoły podstawowej . Przez kilka lat wydawała niezależne czasopismo, które przekształciło się w bloga Opinie Grodkowskie. Jej pasją jest tworzenie książek. Jako wydawca przyczyniła się do powstania kilkunastu publikacji autorów związanych ziemią grodkowską. Jest autorką książek o perfumach: Leksykonu perfum (1999 r.), Świat perfum (2004 r.), Tajemnice Pachnidła (2007r.). Prowadzi bloga - Agata Wasilenko Perfume Blog a jej kolejnym hobby jest uprawa lawendy.

skan1169 Custom

 

 

 

skan1170 Custom