3.10 IBUK libraMaly 

Dostep do czytelni e-booków ze wszystkich komputerów w naszej bibliotece lub od Ciebie z domu - o szczególy pytaj w czytelni!

BIP

bip logo pomn1 grad

E-Recenzje

Recenzja książki pt. „Oskar i Pani Róża”

Książka Erica - Emmanuela Schmitta pt. Oskar i Pani Róża budzi wiele emocji, ponieważ główny bohater Oskar choruje na białaczkę. Tytułowa Pani Róża wpada na pomysł, żeby chłopiec pisał listy do Boga oraz traktował dzień jak dziesięć lat. Dlatego w listach opisuje dziesięć lat swojego życia. Dzięki listom Oskar otwiera się na Boga i bardzo się do niego przywiązuje. Książka może i kończy się tragicznie, ale jest w niej dużo optymizmu i radości.

Według mnie ta książka jest bardzo ciekawa i budzi wiele emocji. Pokazuje jak ważne jest, aby w takich chwilach, kiedy czujemy się osamotnieni znalazł się ktoś, kto pokaże nam sens życia. oraz budzi w czytelniku refleksje nad tym, czy ja mogę komuś pomóc. Czy jest ktoś w moim otoczeniu, kto potrzebowaliby mojego wsparcia. Uwrażliwia czytelnika na losy innych ludzi. Polecam wszystkim tę książkę, a szczególnie młodym ludziom, któryż często zajęci swoimi spawami nie widza potrzeb innych.

Jakub Hankus

 

Recenzja książki pt. „Harry Potter i Insygnia śmierci”

Ostatnia książka z serii Harry Potter autorki Joanne Kathleen Rowling jest jeszcze bardziej fantastyczna od poprzednich części. Przeczytałem wszystkie części tej sagi i oczekiwałem na następną z niecierpliwością. I znowu się nie zawiodłem. Po śmierci dyrektora Hogwartu – Dumbledora, który był największym postrachem Voldermorta. świat czarów traci swoją magiczność. Harry wraz z Ronem i Hermionom szukają horkruksów, które dają władzę nad śmiercią. Zadanie utrudniają mu zwolennicy Voldermorta. Harry jednak nie poddaje się i wraz z przyjaciółmi wytrwale poszukuje tajemniczych przedmiotów. Tym samym wraz z bohaterami przenosimy się w rożne mroczne miejsca, przezywamy ciekawe przygody, często bardzo niebezpieczne, spotykamy nowe postaci.

Polecam wszystkim czytelnikom, którzy lubią lekturę z gatunku Fantazy, bo fantazji w tej części nie brakuje. Akcja jest wartka trzymająca w napięciu, ciekawe jej zwroty, które zaskakują czytelnika. Ponadto autorka zwraca uwagę na potężną moc przyjaźni, która pomaga pokonać wszelkie przeszkody i dostrzec do celu oraz wierność ideałom. Książka zmusza do przemyśleń i zweryfikowania swoich celów życiowych, dążeń, do zastanowienia się czy w imię ideałów gotowi bylibyśmy poświęcić swoje życie. Można porównać, że do takich przemyśleń nt. wartości duchowych, moralnych, patriotycznych zmusza nas literatura wojenna. Czy warto ginąć za innych, dla innych? Po przeczytaniu tej książki też się nad tym warto zastanowić.

Szymon Gluza

 

 

 

Recenzja książki pt. „Troje przeciw Światu Czarownic”

Trzeci tom z serii Świat Czarownic jest bardzo tajemniczy i ma wspaniały wątek magiczny. Książka opowiada o magicznym państwie Estcarp, z którego pochodzą główni bohaterowie, trojaczki – Kyllana, Kemoca i Kaththei. Ich rodzice Simon i Jaelithe zaginęli bez śladu. Tym czasem czarownice odkrywają magiczny talent Kaththei, za wszelką cenę jej bracia chcą uwolnić dziewczynę ze szkoły czarownic. Wyprawa chłopców doprowadza do odkrycia zapomnianej krainy i ożywienia drzemiącej tam mocy. Jest wiele książek fantastycznych, ale ta zwraca na siebie uwagę. Fantastyczne przygody, nadprzyrodzone zdolności bohaterów wciągają bez pamięci. Książkę czyta się łatwo i przyjemnie.

Zachęcam do sięgnięcia po tę lekturę, a nie pożałujecie.                                                                                                     Aleksandra Gaik

 

Recenzja książki pt. „Dziewiąty Mag”

Powieść Alice Rosalie Reystone opowiada o Ariel, która jest weterynarzem i zostaje „zwabiona” do świata fantazji, ale okazuje się, że to „zaproszenie” miało inny powód. Bohaterka dowiaduje się, że jest potomkiem potężnego Maga. W świecie „fantastycznym” odkrywa swoje potężne moce i umiejętności. Tam też spotyka swoją miłość, ale wszystko staje na drodze temu uczuciu. Zakończenie książki jest zaskakujące. Według mnie powieść czyta się bardzo lekko. Akcja rozgrywa się za akcją. Autorka świetnie pokazuje wątek miłosny.

Bardzo chętnie do niej wrócę jeszcze raz.

Kamila Czyżewska

 

 

Recenzja książki pt. „Łowcy aniołów”

„Łowcy aniołów” Agnieszki Wojdowicz przenosi nas w cudowny świat aniołów, walki dobra ze złem, przygód i niespodzianek. Głównymi bohaterami książki są Bree Whelan, dziewczyna z roku aniołów i Mikaila Argylla potomek jednego z wielkiej trójki. Uwagę przykuwa pojawiający się szpieg zakonu Hauruki, który pragnie wkraść się w łaski aniołów, zdobyć ich zaufanie i doprowadzić do ich zagłady. Postać ta sieje intrygi, ale czy uda się jej zrealizować swój plan ?? O tym trzeba przekonać się samemu. Dlatego, jeśli kogoś już zainteresowałam losami aniołów, to zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję. A daleko szukać nie musicie, bo jest w naszej bibliotece szkolnej. A ja gorąco polecam ją, bo jest to ciekawa, wciągająca i pełna przygód powieść.

Dominika Gwóźdź

 

 

,,Zapytaj Alice'' to pamiętnik dziewczyny żyjącej u schyłku lat 60. w USA. Główna bohaterka - Alice pochodząca z zamożnego amerykańskiego domu jest samotną piętnastolatką,
która pewnego razu zostaje zaproszona na imprezę do koleżanki.Tam nieświadomie bierze LSD. Na początku nie wie co się dzieje jednak jest zafascynowana stanem
jakiego doświadcza.Kiedy dowiaduje się jaką substancję jej podano obiecuje sobie, że jest to jej pierwszy, a zarazem ostatni występek z substancjami psychodelicznymi.
Jak przekonujemy się dalej nie jest to pojedynczy epizod, ale początek psychodelicznej podróży, która w końcu doprowadzi Alice na skraj przepaści.Całość jest napisana
w slangu młodzieżowym co zapewne jest dużym plusem, gdyż oddaje to najlepiej emocje bohaterki. Moim zdaniem jest to lektura warta przeczytania, a nawet obowiązkowa
pozycja dla osób uważających, że uzależnienia ich nie dosięgną. Z każdym zapisanym wyrazem przenosimy się do świata Alice - świata szarego i ponurego, chwilowo kolorowanego przez LSD, marihuanę i inne używki.

Martyna Kamińska

 

 

Powieść pt. „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń” jest autobiografią, którą napisał Nick Vujicic. Opisuje on swoje życie, począwszy od narodzin, aż do dorosłego życia. Nick od urodzenia jest chory na fokomelię. To rzadkie schorzenie objawiające się brakiem kończyn.

Kiedy matka i ojciec Nicka dowiedzieli się, że jest on chory, to znaczy, że nie ma, rąk ani nóg, nie chcieli go znać i oglądać. Jednak po jakimś czasie doszli do siebie i pokochali Nicka. Od małego dziecka Nick był sprytny, zaradny pomimo tej bariery, jaka przed nim tkwiła. Chciał zachowywać się jak normalny chłopiec, z czterema kończynami, biegać, grać w piłkę i robić innego tego typu rzeczy, które zwykle robią chłopcy w tym wieku. Co prawda, nie raz był wyśmiewany i wyzywany, jednak nie poddawał się, gnał do przodu z całych sił. Cały czas dążył do wyznaczonego przez siebie celu, do normalnie fizycznego życia. Bohater angażuje się w różnego typu akcje charytatywne, przemawia do ludzi. Dodawane są także filmiki na youtube z jego udziałem.

Książka ta, może dlatego, że jest napisana przez tak fantastyczną osobę, której najprostsze domowe czynności, które uda się jej wykonać sprawiają radość, niesie w sobie pewną myśl, pewne motto, że trzeba żyć śmiało, nie bać się, bo ten świat jest tego wart. Nick, pisząc autobiografię, chciał zmobilizować wszystkich tych, którzy są niepełnosprawni, bądź tych, którzy nie umieją sobie poradzić w życiu, by pomimo pewnych barier, czy przeszkód dążyli do celu. By nie poddawali się od razu, bo to nic nie da. W życiu trzeba być wytrwałym i silnym, bo życie nie jest proste, ale dlatego, że mamy je tylko jedno, korzystajmy z niego.

Aleksandra Górska